Informácie

V hodvábnom centre Uzbekistanu, Mergilane, spoznáte na zájazde do Uzbekistanu výrobu hodvábu a v Rishtone nádheru svetoznámej keramiky. Na tomto zájazde sa dosýta nadýchnete minulosti v Khive a prejdete sa púštnou trasou niekdajších karaván. V Buchare si pochutnáte na skvelom čaji a navnímate krásu okolo Vás. Na záver zájazdu spoznáte prenádherný Samarkand, ktorý zostane jedným z Vašich najkrajších spomienok z Uzbekistanu.

Polpenzia
Letecká doprava
Skupina: 6 - 20 osôb
Komplexné služby

Prečo si vybrať zájazd do Uzbekistanu 

Pretože Uzbekistan si musíte vychutnať. Pretože v Margilane spoznáte tajomstvo výroby hodvábu, v Rishtone nádheru svetoznámej keramiky, v Kchive sa nadýchnete minulosti, prejdete púšťou, trasou dávnych karaván, nocou v jurte zažijete neskutočný zážitok, život pravých Uzbekov, pri čaji v Buchare nevnímate krásu navôkol, v Samarkande pochopíte, že Uzbekistan je krajina, na ktorú nikdy nezabudnete. Pripravili sme si na zájazde skutočný mix toho NAJ čo Vás v Uzbekistane môže nadchnúť, napĺňať, fascinovať a obohatiť Vás. Tento program nie je žiadna povinná jazda. Tento program je kvalitný, ideálne načasovaný, Slow travel a zároveň bohatý.

 

Zájazd do Uzbekistanu - pre akého cestovateľa je vhodný?

Pre náročného. Pre cestovateľa, pre ktorého je skúsenosť bohatstvo a naplnenie. Uzbekistan je pre tých, ktorých fascinuje svet. Pre tých ktorých fascinuje vlastná prirodzenosť krajín. Prirodzenosť krajín, ktoré si v dobe technológií a pokroku zanechávajú opar tajomstva a tradície, ktoré si strážia ako svoje najcennejšie bohatstvo. Pre tých, ktorých fascinuje inakosť kultúr, myslenia a umenie národov byť samými sebou.

Oznam

Cena za zájazd je konečná bez ďalších skrytých poplatkov. Všetky poplatky v cene, vstupy, transfer z BA, dodatočne neplatíte žiadne poplatky. Cena nezahŕňa iba tipy a sprepitné.

Destinácia

Ázia

odlet

Budapešť (+ prestup)

prílet

Taskent

v cene
Transfer: BA - letisko a späť
Letecká doprava (podpalubná a príručná batožina)
Ubytovanie: 4* hotely
Polpenzia
Všetky transfery počas pobytu
Víza a registrácie
Pobytová taxa
Program a organizácia
Balík vstupov
Sprievodca: slovensky hovoriaci a miestny)
Audioguide systém na odposluch sprievodcu
Rýchlovlak Afrosiyob
Miestny prelet
Návšteva fabriky na výrobu hodvábu
Ochutnávka uzbeckého vína
Uzbecký večer s tradičným folklórom
nie je zahrnuté v cene
Cestovné poistenie: 6,50 €/os./deň
Sprepitné: 50 - 60 €/os. (platba pred zájazdom)
Príplatok za 1-lôžkovú izbu: 309 €. V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke a my Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie, príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.
parametre zájazdu

10 dní/9 nocí

Cestovný pas platný 6 mesiacov po návrate zo zájazdu

Slovensky hovoriaci a miestny

4* hotel - ubytovanie zabezpečujeme štandardne v 2-lôžkových izbách pre dvojice a 3-lôžkových izbách pre trojice. V prípade cestovania 1 osoby je potrebné uhradiť príplatok za 1-lôžkovú izbu. Ponúkame však možnosť nájsť Vám osobu na spoluubytovanie, v tom prípade môžete byť ubytovaní spolu na jednej 2-lôžkovej izbe a nemusíte tento príplatok hradiť. Upozorňujeme, že v krajinách mimo EÚ môže byť štandard 4* hotelov nižší, ako sme zvyknutí v EÚ. Niektoré hotely môžu byť jednoduché, ale vždy sú čisté.

Polpenzia (raňajky a večera) je zahrnutá v cene zájazdu. Čas na obed je v programe vyhradený. Navštevujú sa spoločne reštaurácie s výbornou miestnou kuchyňou. Naši sprievodcovia Vám vždy odporučia to najchutnejšie jedlo za čo najlepšiu cenu.

Všetky spoločné vstupy v rámci spoločného programu sú zahrnuté v cene zájazdu.

V Uzbekistane platí mena uzbecký som. Vaše výdavky tvoria iba suveníry. Žiadne iné poplatky na zájazde neplatíte. V reštauráciách a obchodoch je možná aj platba kartou.

Lokálne presuny na prehliadkach a naprieč krajinami zabezpečujeme prostredníctvom našich partnerov klimatizovaným minibusom, miestnym vlakom a 1x absolvujeme vnútroštátny let. Na zájazde je iba minimum peších presunov. Presné presuny vlakom, alebo preletom uvádzame až v pokynoch k zájazdu, nakoľko závisia od presných rezervácií v konkrétnom termíne. Na Vašom zájazde môže byť napríklad 1x rýchlovlak, alebo prelet, alebo 2x prelet a 1x vlak a podobne.

Na zájazde Vám zapožičiame audioguide systém na odposluch sprievodcu, ktorý zahŕňa prijímač, slúchadlá a nabíjačku. Pri používaní, prosím, rešpektujte pokyny sprievodcu a zaobchádzajte s týmto systémom opatrne, keďže jeho hodnota je cca. 50 €/ks.

Wi-fi je dostupná na hoteloch.

Transfer z Bratislavy na letisko a späť je zahrnutý v cene zájazdu

Letecká doprava najčastejšie Turkish Airlines s prestupom v Istanbule. V cene letenky je zahrnutá 20kg podpalubná batožina a príručná batožina, nie je zahrnutá miestenka.

6 - 20 osôb

2 - fyzicky mierne náročný zájazd vhodný pre všetky vekové skupiny od detí po dôchodcov

Termíny zájazdu

Termíny zájazdu

Dátum / dĺžka Sprievodca Dostupnosť Konečná cena
01.10. - 10.10.2024
10 dní / 9 nocí
Untitled-1 Michal Obsadené 2 389 €
v cene
Transfer: BA - letisko a späť
Letecká doprava (podpalubná a príručná batožina)
Ubytovanie: 4* hotely
Polpenzia
Všetky transfery počas pobytu
Víza a registrácie
Pobytová taxa
Program a organizácia
Balík vstupov
Sprievodca: slovensky hovoriaci a miestny)
Audioguide systém na odposluch sprievodcu
Rýchlovlak Afrosiyob
Miestny prelet
Návšteva fabriky na výrobu hodvábu
Ochutnávka uzbeckého vína
Uzbecký večer s tradičným folklórom
nie je zahrnuté v cene
Cestovné poistenie: 6,50 €/os./deň
Sprepitné: 50 - 60 €/os. (platba pred zájazdom)
Príplatok za 1-lôžkovú izbu: 309 €. V prípade, že máte záujem o ubytovanie spolu s inou osobou, napíšte nám túto informáciu pri objednávke a my Vám spolubývajúceho nájdeme. Ak nie, príplatok Vám v tom prípade už počítať nebudeme.

Program a mapa

Program zájazdu

01

1. deň: Smer Uzbekistan

V Bratislave sa stretneme s naším slovenským sprievodcom a spoločným transferom odchádzame do Budapešti. Odlet.

02

2. deň: Prílet do Uzbekistanu - Taškent

Po prílete do Taškentu nás s úsmevom víta náš lokálny uzbecký sprievodca, ktorý je s nami až do odletu. Stráviť zájazd s Uzbekom, ktorý sa narodil a žije v Uzbekistane celý život nám dá strašne veľa. Transfer na hotel, ubytovanie a prvé raňajky v Uzbekistane. Dnes sa plní očakávanie, pustíme sa do spoznávania Uzbekistanu - najprv cez jeho hlavné mesto, viac ako dvojmiliónové mesto Taškent. Taškent  ešte nebude pôsobiť vôňou Uzbekistanu akú očakávame,  je to... Čítaj viac mesto vynárajúce sa spod oparu sovietskeho zväzu. Jeho minulosť sovietskej architektúry a množstvo pamätníkov je akosi všadeprítomná. V Taškente sa pozrieme samozrejme na to najviac Uzbecké, napríklad na námestie Amira Timura, ktorý ako potomok mongolského Džingischána, aspoň to o sebe tvrdil sám, založil Timurovskú dynastiu a bol svojho času veľkým a krutým dobyvateľom. Uvidíme aj krásnu budovu Opery a divadla, Námestie nezávislosti, príjemné miesto pre oddych plné fontán, alebo Námestie Hast Imam, nádherné námestie, ktoré bolo dušou Taškentu celé storočia. Vo večerných hodinách odlet do Urgechtu, prílet, transfer do Khivy, noc v Khiva.

03

3. deň: Khiva

Khiva je UNIKÁT. Právom označovaná za siedmy div sveta. Vďaka svojej autentickej atmosfére Vám vnáša pocit skanzenu, živého skanzenu, alebo skôr miesta, kde sa zastavil čas a Vy sa ocitáte uprostred doby jednej z veľkých orientálnych ríš. Dnešný deň patrí nádychu histórie, minulosti, nostalgie dávnych čias a my prebádame všetko čo prebádať v Khive máme. Citadelu Kunya ArkKalta minor, monumentálny a predsa nedokončený... Čítaj viac minaret, z ktorého chceli vidieť až do Buchary. Uvidíme Mauzóleum, prenádherný komplex, v ktorom sa nachádza hrobka významného poéta 14. st. O Mahmudovi Pahlavovi a o jeho sile a odvahe koluje mnoho legiend. Jednu z nich sa určite dozviete. Modrá kupola mauzólea sa tu v Khive úplne vyníma. Je tu jediná, pretože sú typické pre Bucharu a Samarkand. V Uzbekistane vidíme mnoho mešít. Juma mosk je iná. Očarí Vás stĺporadím 212-tich drevených stĺpov v 17-tich radoch. Už teraz sme videli veľa a ešte stále máme čo pozerať a spoznávať. Uvidíme Ismoil Khoja - komplex mešity a minaretu, pomenovaný podľa veľkovezíra, posledného chána Asfadiara, ktorý vládol začiatkom 20.st. Uvidíme aj prekrásny palác Tash Khovi - palác Khivského emira, ktorý bol obytným domom pre neho, svoj hárem a svoje štyri manželky. Unikátna architektúra a prenádherná výzdoba poteší naše oči a umožní nám nahliadnuť do súkromného života Khivského panovníka. Noc v Khiva.

04

4. deň: Khiva - púšť Kyzylkum - Hodvábna cesta - Buchara

Dnes si to namierime krížom cez púšť Kyzylkum priamo po Hodvábnej ceste. Dlhou púštnou cestou sa prenesieme v mysliach do dôb karaván naložených drahým a vzácnym tovarom. Ako asi dlho trvalo karaváne tiav a obchodníkov prejsť 460 km trasu, ktorú my prejdeme za jeden deň? Trasou medzi dvoma najvýznamnejšími obchodnými centrami Khivou a Bucharou? Na rozmýšľanie ale aj fotenie budeme mať celý deň,... Čítaj viac ale žiadny strach, po ceste sa dozvieme od nášho sprievodcu lokálneho Uzbeka, ktorý je po celý čas s nami a aj od nášho sprievodcu zo Slovenska oveľa viac. Cestou si dáme zastávku na obed a popoludní pokračujeme púštnou krajinou Uzbekistanu so svojimi stáročia starými pevnosťami, svedkami dávnych čias, ktorí sledujú rozširovanie púšte Kyzylkum a miznutie Aralského jazera zároveň. Dnes večer bude večera nie len chutná ako vždy, ale aj veselá, s tradičným folklórom, hudbou a tancom. Po večeri zaspíme v očakávaní zajtrajšej Buchary. Noc v Buchare.

05

5. deň: Buchara a ešte raz Buchara

Po raňajkách sa ocitáme v kľukatých uličkách starého mesta a pocítime skutočnú atmosféru stredovekého ducha. Buchara, gro hodvábnej cesty, križovatka všetkých ciest do Ázie, mesto tak nádherné a bohaté na pamiatky, mesto kde potrebujeme čas na čajovňu, sadnúť si a vnímať všetko navôkol. Buchara je klenot. Je to klenot dynastií tyranských aj staviteľských, svedok veľkých hier špiónov a diplomatov, dejisko akejsi studenej... Čítaj viac vojny svojich čias. Buchara má dušu. Je večne živá, nestarnúca, akoby večná. Buchara nie je len o pamiatkach, hoci tie jej dávajú punc. Uvidíme najvyšší minaret strednej Ázie Kalyanpevnosť Archa, navštívime Ismail Samanidsmauzóleum Chashma AyubBolo Hauz. Názvy na polámanie jazyka, ale pocity na božské zjednotenie duše a mysle. V priebehu dňa si dáme pauzu a namiesto spoločnej večere strávime spolu spoločný obed. A to v miestnej uzbeckej rodinnej reštaurácii, aby sme si zároveň mohli pozrieť ako sa pripravuje pravý uzbecký tradičný plov - jedlo, ktorému sa v Uzbekistane nevyhneme ani náhodou! Noc v Buchare.

06

6. deň: Samarkand

Putovaním po Uzbekistane zdolávame trasu hodvábnej cesty, naša karavána sa približuje k cieľu, k oáze života, centru obchodu. Sme v Samarkande. Dnes je Samarkand druhým najväčším mestom v Uzbekistane. História predkov dávnych čias na Vás dýcha nielen zo stavieb z čias Timura Veľkého, jedného z najväčších dobyvateľov v dejinách ľudstva, ktorý si zo Samarkandu urobil hlavné mesto svojej ríše. Samarkand si podmanil... Čítaj viac nielen on, ale napríklad aj Alexander Veľký. Pre moslimov je Samarkand niečo ako Mekka. Za život by mali vykonať svoju púť aspoň raz do Mekky, alebo 5 krát do Samarkandu. Popoludní uvidíme nádherné námestie Registan, ktoré patrí vraj medzi najkrajšie na svete a mešitu Bibi Khanun. Noc v Samarkande.

07

7. deň: Samarkand - Taškent

Ešte stále nás Samarkand fascinuje. Nie nadarmo je zapísaný na zozname UNESCO. A bude nás fascinovať aj dlho po zájazde a pravdepodobne už navždy. Ale ešte dnes môžeme kráčať ulicami Samarkandu naživo. Čaká nás Siab Bazárnekropola Shah Zindaobservatórium Ulugbeg, ale aj úžasná dielňa na výrobu hodvábneho papiera Konigil. Po obede Samarkand zostáva v našom srdci a my ho nechávame pulzovať svojim rytmom naďalej... Čítaj viac a vyrážame späť do Taškentu, rýchlovlakom. Večera a noc v Taškente.

08

8. deň: Taškent - Margilan - výroba hodvábu

Dnes máme pred sebou ďalší fantastický deň. Z Taškentu sa presúvame vlakom 5 hod. cestou do Margilanu. Margilan vraj podľa legendy založil Alexander Veľký a dnes patrí medzi najväčšie mestá v údolí Fergana. Ferganské údolie je fascinujúci kraj, nie len pre úžasné scenérie, nerastné bohatstvo a bohatú históriu. S údolím sa neodmysliteľne spája keramika z Rishtonuhodváb z Margilanu (áno, ten hodváb, podľa ktorého je pomenovaná Hodvábna cesta!), ale aj... Čítaj viac Ahmad Al Fargoniy z Fergany. Hodváb! Križovať Uzbekistan, tak veľmi spájaný s Hodvábnou cestou a nedotknúť sa hodvábu, je ako rozprávať o jedle, ktoré ste nikdy neochutnali. Tak dnes sa priblížime k hodvábu najbližšie ako sa dá. Navštívime centrum, hodvábne centrum Uzbekistanu - Margilan, fabriku, v ktorej na vlastnej oči spoznáme ako sa biele zlato mení v zázračných rukách uzbeckých žien na hodváb, bohatstvo, ktoré hýbalo svetom! Na miestnom trhu si spoznáme tajomstvo výroby famózneho uzbeckého chleba, ktorý je často nielen pochúťkou, ale aj umeleckým dielom! Po prehliadke transfer do mesta Fergana, noc v hoteli.

09

9. deň: Kokand - Ferghana - Rishton

Ráno sa presúvame smer Rishton, kde nás čaká príjemná a zaujímavá návšteva u jedného veľmi známeho hrnčiara. Tento región a Rishtonská keramika nie sú vo svete pre nádhernú keramiku vôbec neznáme. Prekrásne uzbecké vzory a precízna práca preslávila túto keramiku po celom svete. V 9. -10. st., keď sa Rishton stal súčasťou obchodnej cesty bol vraj každý muž v tejto osade hrnčiarom. Koncom... Čítaj viac 19. st. sa Rishton stal jedným z najväčších producentov keramiky v strednej Ázii. A my budeme práve tam a uvidíme keramiku, ktorej kúsky sú rozmiestnené v mnohých svetoznámych múzeách! Naše oči si prídu na svoje aj tu. Z Rishtonu sa presunieme do mesta Kokand, niekdajšej významnej križovatke dvoch obchodných ciest. V Kokande vidíme Khudoyar Khan palác z konca 19.storočia, s prezývkou Perla Kokandu. A to rozhodne aj je. Je to najnavštevovanejšia atrakcia Ferganského údolia! Z Kokandu výrážame smer hory a sedlo Kamčik. Prejdeme cez sedlo vo výške 2200 m nad morom a večer sa vraciame späť do Taškentu. Noc v hoteli.

10

10. deň: Návrat na Slovensko

V skorých ranných hodinách odchod z hotela, odlet a prílet do Budapešti a následný transfer do BA.


Program na webstránke je uvedený celoročne, v jednotlivých termínoch môže byť poradie dní alebo postupnosť bodov programu zmenená, pričom jednotlivé body programu zostávajú nezmenené (zmeny v poradí môžu byť ovplyvnené aktuálnymi sviatkami, otváracími hodinami, zmenou termínu zájazdu a následnými zmenami rezervácií... Čítaj viac v hoteloch a pod.). Zároveň Vám ďakujeme za pochopenie, že si v prípade programu vyhradzujeme právo na zmeny a prispôsobenia z objektívnych dôvodov, ak by prišlo k nepredvídateľným udalostiam.

mapa zájazdu

Fotogaléria

Fotogaléria

Recenzie

Testimoniály

Pozri všetky recenzie

Testimoniály

Pozri všetky recenzie

Súvisiace články

Cookies Detaily
Táto webstránka používa súbory cookies

Na prispôsobenie obsahu a reklám, poskytovanie funkcií sociálnych médií a analýzu návštevnosti používame súbory cookie. Informácie o tom, ako používate naše webové stránky, poskytujeme aj našim partnerom v oblasti sociálnych médií, inzercie a analýzy. Títo partneri môžu príslušné informácie skombinovať s ďalšími údajmi, ktoré ste im poskytli alebo ktoré od vás získali, keď ste používali ich služby.